Kawasaki Ninja H2 SX SE+
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Kawasaki Ninja H2 SX SE+ 2021
Motor och drivlina
| Motortyp | Radmotor |
|---|---|
| Håldiameter | 76 mm |
| Takt | 55 mm |
| Motoreffekt | 200 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 11000 varv/min |
| Vridmoment | 137.3 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 9500 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 11.2 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Spjälldiameter | 40 mm |
| Pådrag | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Tändning | Digital |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 4 |
| Ventiler per cylinder | 4 |
| Ventiler | DOHC |
| Kylning | flytande |
| Smörjning | tryckcirkulation |
| Slagvolym | 998 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Upp-och-nedvänd teleskopgaffel |
|---|---|
| Diameter | 43 mm |
| Slaglängd | 120 mm |
| Justering | Kompression, Förspänning, Återstudsning |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
| Isoleringsfäste | Uni Trak |
| Slaglängd | 139 mm |
| Justering | Kompression, Förspänning, Återstudsning |
| Material | Aluminium |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|---|
| Ramtyp | Rörformig |
| Lutningsvinkel | 65.3 grad |
| Bihang | 103 mm |
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Diameter | 320 mm |
| Kolv | Fyra kolvar |
| Teknik | radiell, Monoblock |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 250 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Körlägen, Elektroniskt luftbränslesystem, Antispinnsystem |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 120 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 70 % |
| Diameter på framhjul | 17 tum |
| Bredd på bakhjul | 190 mm |
| Höjd på bakhjul | 55 % |
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
| Längd | 2135 mm |
| Bredd | 775 mm |
| Höjd | 1260 mm |
| Hjulbas | 1480 mm |
| Säteshöjd | 835 mm |
| Tjänstevikt (med ABS) | 260 kg |
| Bränsletankskapacitet | 19 l |
| Licensefterlevnad | A |
Utrustning
| Utrustning | LED-strålkastare |
|---|
Kawasaki Ninja H2 SX SE+ Historik
Kawasaki Ninja H2 SX SE+ 2020

200 HP
998 cm3
260 kg
Kawasaki Ninja H2 SX SE+ 2019

200 HP
998 cm3
260 kg
Vanliga frågor däck Kawasaki Ninja H2 SX SE+
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Sporttouring-däck
För nakna motorcyklar, sporttourers men även sportmotorcyklar. Hög körsträcka är mycket viktigt, liksom våtgrepp. Fokus ligger på touring-lämplighet och mindre på sportighet.
Prisvärd sportig allroundmaskin
För den dagliga pendlingen till jobbet och korta weekendresor. Sportiga däck från andra raden - bra pris/prestandaförhållande.
Road sport-däck
Allrounddäck för sportiga landsvägsförare. Supersportcyklar, nakencyklar, sporttourers. Även enstaka turer till racerbanan. Körsträckan spelar dock en roll, liksom en kort uppvärmningstid och prestanda i dåligt väder.
Alternativ till Kawasaki Ninja H2 SX SE+
Frågor och svar Kawasaki Ninja H2 SX SE+
- Vilken av dem är bäst? Kawasaki Ninja H2 SX SE+ eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Kawasaki Ninja H2 SX SE+?
- Jämfört med andra Sport touring motorcycle motorcyklar är tillgängligheten mycket dålig. Det finns mycket få Kawasaki Ninja H2 SX SE+ motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad Kawasaki Ninja H2 SX SE+? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2021, var prisstabiliteten för en Kawasaki Ninja H2 SX SE+ mycket dålig jämfört med andra Sport touring motorcycle motorcyklar. Pristendensen var +2% under det första året.
- Hur populär Kawasaki Ninja H2 SX SE+?
- Det finns en svag efterfrågan på en Kawasaki Ninja H2 SX SE+ efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses mindre ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Kawasaki Ninja H2 SX SE+ Bilder
Källa: 1000PS









Visa fler bilder









